بیوگرافی مختصری از یوسف شجاعی ( عه ودال ) شاعر و نویسنده

 

یوسف شجاعی متخلص به عه ودال شاعروداستان نویس,متولد سال 1349شهرک کوتول از توابع شهرستان خوی , استان آذربایجان غربی , دوران ابتدایی را درزادگاه خویش و دوره راهنمایی و دبیرستان را در مدرسه شبانه روزی شهرخوی به اتمام می رساند . یوسف از همان ابتدا به درس و مدرسه علاقه وافری داشته و جز دانش آموزان ممتاز و درس خوان در همه مقاطع تحصیلی,واز جمله افراد اندکی بوده که درآن منطقه موفق به ورود به دانشگاه میشود . او دوره کاردانی را در رشته عمران با بهترین امتیازدر دانشگاه تبریز به پایان رسانده و سپس وارد دانشگاه آزاد خوی شده و موفق به اخذ کارشناسی دررشته سد و تونل سازی می شود . یوسف ازهمان دوران کودکی علاقه وافری به قصه و داستان نویسی داشت . او نقل می کند : پدرم مغازه دار بود ودر در همسایگی مغازه پدرم پیرمردی زندگی می کرد , نامش ئاپی هلو ( عمو هلو ) بود او قصه گو و داستانسرای می کرد , ومن چون به قصه و سرگذشت علاقمند بودم , همیشه نزد او می رفتم واز او می خواستم که برام قصه و داستان بگوید وی نیز همین کار را می کرد ومن ازشنیدن قصه های او لذت می بردم . شخصیت این قصه گو تاثیر بسزایی در روحیه من ایجاد کرد و اولین جرقه های داستان نویسی را در من بوجود آورد. همچنین شخصیت دیگری که درمن تاثیر زیادی بجا گذاشت شخصیت عارف گونه ای به نام ملا حمید بود که اینک به رحمت ایزدی پیوسته است او مشوق من در درس خواندن وادامه تحصیل ونوشتن بود به جرات می توانم بگویم که بیشتری انگیزه نگارش را او در من ایجاد کرد. همیشه به من امید می داد , ما رابطه ای بسیار نزدیک و دوستانه با هم داشتیم خدا او را بیامورزد.

ناگفته نماند که به زبان و ادبیات فارسی نیزبسیار علاقمندم . این گنجینه ادب پارسی, بویژه ادبیات معاصر داستانی بزرگانی چون جمالزاده , صادق هدایت , علوی و ... بود که نقش بسزایی در پرورش ادبیات داستانی ام ایفا کرده است من کتاب های این بزرگان پارسی گوی را بارها خوانده ام.

عه ودال اولین داستان خود را در سال 1375می نگارد و این داستان را پاییزا ئاگری نام می نهد.این داستان عه ودال در همان زمان در مجله سروه منتشر گردید. اوحدود پانزده سال است که در خصوص زبان و ادبیات کوردی فعالیت می کند . سرودن شعر , رمان و داستان نویسی کار اصلی اوست. تا کنون بیش از 25 داستان کوتاه به رشته تحریر در آورده است . 

شاعر و نویسنده جوان ما هم اکنون درشهرستان پیرانشهر سکونت داشته و به عنوان مهندس سد و تونل سازی مشغول به کارو خدمت می باشند . عه ودال از همکاران و اعضای انجمن ادبی چرا درشهر اشنویه و پیرانشهر بوده و تا کنون دردو همایش شعر و ادب در پیرانشهر شرکت فعالانه داشته ودر دومین همایش , یکی از آثار شعری او تحت عنوان افسانه عاشقی ( ئه فسانه یا ئه وینی) موفق به دریافت دیپلم افتخارگشته و در همایش مولوی کرد در شهر سنندج , در بین نهصد اثر ارسالی به همایش , یکصد اثر توسط داوران انتخاب وقطعه شعری ازعه ودال تحت عنوان هه وری ( همراه ) جز اشعارانتخابی آن مجموعه بوده ومورد توجه داوران همایش قرارگرفت .

 آثاردیگراین نویسنده وشاعرجوان عبارتند از:

- انتخاب مقاله : ئاڤره‌ک ل سه‌ر چاندوو ئه‌ده‌با کوردی به عنوان یکی از مقالات برگزیده درفستیوال استاد هیمن درشهر هه ولیر

- چاپ و انتشار چندین مقاله ادبی و فرهنگی در نشریات : سروه , خاتون ,  هه‌ره‌ڤه‌ز، په‌یڤ وو...

-  نگارش دفتر شعری تحت عنوان ئاڤازێ قولنگ

عه ودال هم اکنون مشغول نگارش رمانی به لهجه کرمانجی زبان کردی می باشد که انشاالله بزودی چاپ ودر اختیار علاقمندان خود قرار خواهد داد . او در قسمتی از این رمان زیبا می نویسد :

- ئاپێ منی هێژا ،ژیانا ئینسانی حەموو سەربهاتیە.نەیەک نەدوو بەلکە کۆمەلەک چیرۆک وو سەربۆهاتی.بەتایبەت ئینسانێ خۆدان فکرپاقژوو زانینن خۆەدی چیروکەکا پرل ژان وو کەدەرن،کەدەراک بەر‌هەما زانینا بێ تەوانایا چارەسەریا پرسگرێکا بت،مروڤ دحەلینت،ژیانا من ژی ،ژیانا بەژان بووێە،ژاناک هەولێ من ژێرە تو چارە سەری نەئافراندی.گەلەک جاران ناڤ ژانوو پرسگرێکا دا وەندا دبم،نزانم کا ئەز کێ مە.لکودەرا دنێاێ راوەستامە،

-کەکێ من،ژان ووپرسگرێک نەبه چیروکا ژینێ خاش نابە.جارنا سەرێ مروف دێشە بونا پرسگریکان،ژیانا ئاپێ تە حەموو گیرووگرفت بوونە ،هەروەخت ژیان ئارامبا، ئەز نەدحەبیام،من سەرێ نەزانیا وو قاف رەقیا گەلەک کەرانتی ژی کری ،وەختا تێن بیرامن ئەز ل خۆە بێزار دبم، لێ مروف چبکە ،حەتا مەرڤ خۆە ناس دکه ،عەمر خلاس دبە، ئەڤا نەتەنێ تێ سەرێ من ووتە، ئەڤ سەربهاتیا ژینا بەنی ئادەمیە،لێ بلی ڤان حەمیان .من قەت سەرێ خوە بەر دەردا کوزنەکر،حەموو سەرفرازیا ژینا ئاپێ توو ئەڤ ێەکاێ.

که سکه سوربه همراه دوستان وعلاقمندان عه ودال , برای این نویسنده وشاعرخوب کشورمان آرزوی موفقیت و سر بلندی دارند امیدواریم درآینده شاهد آثار خوب ادبی به زبانهای کردی وفارسی ازیوسف شجاعی (عه ودال ) باشیم .

/ 0 نظر / 33 بازدید