یاشار کمال

 سال 1923 همزمان باتاسیس جمهوری ترکیه در روستای کردنشین گوکچه لی استان عثمانیه کودکی به دنیا آمد که نامش را کمال گوکچه لی گذاشتند.یعنی کمالی که اهل گوکچه لی است.

فضای فقر وتنگدستی که خانواده کمال با آن دست و پنجه نرم کرد نخستین کلاسهای اندیشیدن برای وی بود.تضادهایی که در دوران کودکی دید و حس کرد،نخستین جرقه های تولید فکری شد که بعدها در فضای سخت و امنیتی ترکیه،در قالب خیال و رمان نگاشت.نخستین دغدغه ای که از دوران کودکی ،ذهنش را به چالش کشید،مسئله زبان گفتاری بود که تا سال2000 در ترکیه چالش بزرگ ملیت های مختلف ساکن ترکیه با حکومت این کشور بود.

مطالبش بنیان جسارت نوشتن در ترکیه آن روزگاران را پایه ریزی کرد تا جایی که نویسنده،هنرمند و دوست قدیمی اش عابدین دینو،لقب یاشار کمال را برای وی برگزید.یعنی کمال برای همیشه زنده خواهد بود.

علاوه بر رمان وی دهها مجموعه داستان دیگر از جمله"سه افسانه آناتولی-افسانه کوه آگری_افسانه هزار گاونرو. و..."

اینجه ممد که یاشار کمال را به شهرت جهانی رساند،داستان جوانی روستایی است که بر علیه سیستم حکومتی طغیان میکند و دهقانان و رعیت را علیه اربابان میشوراند.بسیاری از نظامیان در ترکیه یکصدا خواهان ممنوعیت چاپ رمان های یاشار کمال بودند.اما وی این اظهارات را ناشی از ضعف حکومت عنوان کرد.

اینجه ممد،بارزترین اثر یاشار کمال،نامزد جایزه نوبل شد اما این جایزه دز شال2006به رمان اورهان پاموک رمان نویس نسل دوم ترکیه رسید.یاشار کمال درکودکی چشم راست خود را از دست داد اما تا لحظه مرگ،دیدن پیرامون با یک چشم ،از وسعت نگاهش نکاست.در همان کودکی،با دیدن صحنه کشته شدن پدرش در مسجد،دچار لکنت گفتاری شد،اما آنجا که راحت نگفت،آسان نوشت.روحش شاد. درسال 2004 روزنامه لوموند فرانسه مصاحبه ای بانامبرده انجام داده که ترجمه اش در روزنامه همشهری همان سال آمده در خصوصا دادگاه ایشان آقای کمال میفرمایند اتهام من دفاع از پ ک ک و رواج بی اخلافی انسجام ترکیه استاما من اولا قبل از دفاع از خود اتهام دمیرتاش را بر ملا خواهم کرد چگونه ریس جمهور یک کشور از اخلاق صحبت میکند درحالی که حقوق ماهانه اش از رونق مراکز فساد تامین میشود درخصوص  پ ک ک فرمود: من از پ ک ک دفاع نمیکنم اما آز اینکه مردم کرد این کشور سر به کوهستان میزنند را درک میکنم یادآوری میشود کا دردادگاه مرحوم زنده یاد کمال 5 00 نفر از نویسندگان سراسر جهان منجمله مرحوم محمد قاضی اعلام حضور کردند

/ 0 نظر / 72 بازدید