دنگبژهای منطقه : 9 - مصیب گلشن زاده

یکی دیگر از دنگبژهای خوش صدا و خوش ذوق منطقه ماکو دنگبژ مصیب گلشن زاده می باشد . مصیب متولد سال 1340 هجری شمسی روستای گول ( گولا مورسه) از توابع شهرستان ماکو بوده و  نام پدرش فرزنده , از طایفه قندکانی ایل جلالی می باشد . مصیب از دوران کودکی علاقمند به دنگبژی بوده و می گوید که شش ساله بودم و مشتاق برنامه های رادیویی ایروان , هر روز به پای رادیو می نشستم وبه صدای قاراپتی خاچو , شروی برو و سایرین گوش می کردم و کلام های آنها را یاد می گرفتم و در هر جایی که برایم ممکن بود زمزمه می کردم . یادم می آید که اولین آوازی که یاد گرفتم نامش هیدی پاژو ئه ز بریندارم  از محمد سلو بود . یک روز این آواز را در مدرسه خواندم , معلم مدرسه تا شنید که در مدرسه من آوازکردی خواندم , من را با 15 ضربه چوب تنبیه کرد پس از این تنبیه ناعادلانه علیرغم اینکه علاقه بسیار زیادی به درس و مدرسه داشتم , متاسفانه  ترک تحصیل کرده و از ترس معلم , درس و مدرسه را رها کردم . اما دنگبژی را ادامه دادم و پدرم مشوق من در این راه بود . دنگبژی به نام علی کاشو که اینک در قید حیات نیست و خدا روحش را شاد کند برای من نقش استاد را داشت و من بیشتر آوازهای او را نیز حفظ کرده و می خوانم . مرحوم علی از طایفه قزلباش ایل جلالی بود که صدا و کلام بسیار زیبایی داشت .همچنین در خانواده ما عمویم سلیمان نیز صدای خوبی داشت و او نیز یکی از مهمترین شخصیت هایی بود که از او متاثر شدم وبسیار من را در این کار تشویق می کرد .

مصیب از صدا و آوازهای دنگبژ کاووس میلانی نیز بسیار تعریف می کرد و معتقد است که در بین دنگبژهای منطقه کاووس از صدا , شناخت آواز و دنگبژی , شعر و ملودی آواز, اطلاعات خوبی دارد . مصیب گلشن زاده نیز شعر و آوازو موسیقی بسیاری از آوازهای خود را , خود سروده و ساخته است از جمله :

- یارمق

- گوما مارو

- به حرا ئورمی یی

- سوما برادوست

- فرزنده ل ئاداغانی

- و...

دنگبژ مصیب در بسیاری از جشنواره های موسیقی داخلی شرکت داشته و آواز خوانده و چندین تقدیر نامه نیز دریافت نموده است .او عضو خانه دنگبژان موسسه احمد خانی اورمیه می باشد . ودرسومین چشنواره  فولکلور کردی سال 1390 شهر پیرانشهر به عنوان دنگبژ برتر از او تقدیر به عمل آمده است . مصیب تا کنون چهار سی دی و کاست را تهیه و منتشر کرده  و بر اساس گفته ی دنگبژ کاووس میلانی یکی از مهمترین ویزگی های او حضور ذهن خوب او می باشد که وقتی شاهد حادثه و رویدادی باشد خیلی زود می تواند برای آن رویداد شعر و آوازی بسراید و بخواند . مصیب با آواز و ترانه های آذری نیز آشنایی خوبی دارد و بسیاری از این آوازهای آذری را خیلی خوب می خواند . هم اکنون او در روستای قورت تپه در 5 کیلم متری جاده اورمیه – مهاباد ساکن بوده و دارای 5 فرزند می باشد .

 

مدیرت که سکه سور برای این هنرمند محبوب و مردمی آرزوی موفقیت و سربلندی می نماید .

/ 0 نظر / 54 بازدید