دنگبژهای منطقه: 10- بشار دودکانلو

دنگبژ بشار دودکانلو فرزند حسن متولد سال  1342 روستای شوریک از توابع شهرستان چایپاره ( قره ضیاالدین) می باشد. شهرستان چایپاره مابین شهرهای چالدران ( سیه چشمه یا قه له نی ) و خوی قرار دارد . بشار در یک خانواده هنرپرور بزرگ شده و پدر و دایی های او دنگبژ واز صدای خوبی بهرمند بوده اند. دایی بزرگش حاج عثمان که 85 سال سن دارد از دنگبژهای مشهور منطقه بوده ولی الان با توجه به کهولت سن قادر به دنگبژی نیست . بشار از یک دنگبژ بنام طاهر شاتویی نام می برد که اغلب آنها با هم بودند و در کنار هم آواز و کلام می خواندند, او خاطرات خوبی از این شخص دارد . بشار بیشتر از صدای شاکرو و ظاهر خوشش میاد و کلام وآوازهای آنها را می خواند. همچنین بشار خود نیر شعر و آواز چندین کلام و آواز را ساخته و بسیار خوب آنها را اجرا می کند, از جمله ی آوازهای مشهور ایشان عبارتند از :

- فه له ک      Felek   

- خانێ          Xanê     

- فاتما مه له    Fatma Mele

 - گولناز        Gulnaz

- تێلی            Têlî

- مه ریه م       Meryem

-  و... 

او بیش از پنجاه آواز و ترانه های کردی کرمانجی را حفظ کرده و به خوبی می تواند اجرا کند . بیشتر آوازهای بشار عاشقانه و در سوز و گداز عشقی می باشند .

بشار دارای همسر و هفت اولاد بوده و دختر کوچکی بنام شریفه دارد که به دنگبژی بسیار علاقمند است و آوازهای پدرش را می تواند بخواند . پدرش می گوید اگر او بخواهد هنر دنگبژی را بیاموزد مانع کار او نمی شود .

بشار دودکانلو در موسسه احمد خانی اورمیه عضو بوده و هم اکنون به کار ساختمانی مشغول می باشد و در کنار این کار, هنر دنگبژی را نیز ادامه می دهد.

مدیریت که سکه سور برای این هنرمند محبوب آرزوی موفقیت و سربلندی دارد .

/ 0 نظر / 63 بازدید